Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (ang. Two Factor Authentication – 2FA) jest od dłuższego czasu uważane za solidny mechanizm bezpieczeństwa. Jednak, jak każda technologia, uwierzytelnienie 2FA nie jest całkowicie niezawodne. Cyberprzestępcy rozwinęli szereg metod obchodzenia tego zabezpieczenia poprzez wykorzystanie luk i manipulowanie użytkownikami, by uzyskać nieautoryzowany dostęp. W tym tekście zebraliśmy pięć najczęstszych sposobów i opracowaliśmy kilka porad bezpieczeństwa dla każdego z nich.
- Phishing w czasie rzeczywistym
- Ataki Man-in-the-Middle (MiTM)
- Podmiana karty SIM
- Przeładowanie powiadomieniami
- Złośliwe oprogramowanie
Phishing w czasie rzeczywistym
W ramach ataku cyberprzestępca tworzy sfałszowane strony internetowe lub wysyła oszukańcze e-maile, by nakłonić użytkowników do ujawnienia danych uwierzytelniających. Metoda jest bardzo efektywna, ponieważ wykorzystuje czynnik ludzki w łańcuchu bezpieczeństwa. Istnieją nawet narzędzia automatyzujące proces „łowienia” kodów stosowanych do uwierzytelniania.
Jak zapobiegać:
- Zachowaj czujność wobec nieoczekiwanych i podejrzanych wiadomości e-mail oraz wiadomości.
- Weryfikuj autentyczność odwiedzanych stron internetowych.
- Korzystaj z narzędzi wykrywających i blokujących strony phishingowe.
Ataki Man-in-the-Middle (MiTM)
Atak polega na przechwyceniu przez cyberprzestępcę komunikacji między użytkownikiem a usługą. Tworząc stronę stanowiącą swego rodzaju pośrednika w procesie logowania, atakujący mogą przechwytywać zarówno loginy i hasła, jak i kody do uwierzytelniania dwuskładnikowego. Metoda pozwala na całkowite ominięcie uwierzytelniania 2FA poprzez „porwanie” sesyjnych plików cookie, które przechowują dane uwierzytelniające.
Jak zapobiegać:
- Upewnij się, że Twoje połączenie jest bezpieczne – sprawdź, czy adres strony rozpoczyna się od przedrostka HTTPS i zweryfikuj, na kogo wystawiony jest certyfikat cyfrowy.
- Korzystaj z połączenia VPN, by szyfrować swój ruch internetowy.
- Stosuj rozwiązania bezpieczeństwa, które skutecznie wykrywają i blokują ataki MiTM.
Podmiana karty SIM
Atak mający na celu oszukanie operatora sieci komórkowej. W wyniku tych działań numer telefonu ofiary zostaje przekierowany do atakującego. Po przeniesieniu numeru cyberprzestępca może otrzymywać wszystkie SMS-y z kodami wykorzystywanymi do uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Jak zapobiegać:
- Korzystaj uwierzytelniania dwuskładnikowego z poziomu aplikacji danej usługi, a nie z kodów wysyłanych poprzez SMS-y.
- Ustaw kod PIN wymagany do potwierdzania wszelkich zmian w ustawieniach konta u operatora sieci komórkowej.
- Monitoruj swoje konto u operatora sieci komórkowej, by wykryć podejrzane zmiany.
Przeładowanie powiadomieniami
Atak, w ramach którego cyberprzestępca wykorzystuje tendencję użytkownika do akceptowania kolejnych żądań uwierzytelniania ze względu na frustrację wynikającą z mnogości powiadomień. Bombardując użytkownika kolejnymi powiadomieniami atakujący liczą na to, że użytkownik zaakceptuje oszukańcze żądanie.
Jak zapobiegać:
- Zwracaj uwagę na treść żądań uwierzytelniania i akceptuj tylko te, które sam inicjujesz.
- Korzystaj z metod uwierzytelniania dwuskładnikowego, które nie opierają się wyłącznie na powiadomieniach push.
- Zastosuj wielowarstwowe środki bezpieczeństwa, by wykrywać i zapobiegać nieautoryzowanym próbom dostępu.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe programy mogą przechwytywać kody wykorzystywane do uwierzytelniania dwuskładnikowego bezpośrednio z urządzenia użytkownika. Na przykład, złośliwe programy dla Androida mogą przechwytywać i przesyłać takie kody do atakujących.
Jak zapobiegać:
- Regularnie uaktualniaj urządzenia i oprogramowanie.
- Korzystaj z solidnego rozwiązania antywirusowego.
- Unikaj pobierania aplikacji z niezaufanych źródeł.
Konkluzja
Popularność uwierzytelniania dwuskładnikowego dość szybko rośnie, jednak warto pamiętać, że nie jest ono lekarstwem na całe zło. Zrozumienie wspomnianych w tym tekście metod ataków jest kluczowe, by rozpocząć drogę do jeszcze lepszego zabezpieczenia swoich zasobów. Wdrażając wielowarstwowe środki bezpieczeństwa możesz znacznie lepiej chronić swoje konta i zasoby online przed wyrafinowanymi cyberzagrożeniami.
Dowiedz się więcej na temat najnowocześniejszych mechanizmów uwierzytelniania wieloskładnikowego – takich jak technologia firmy SecureAuth, które niemal całkowicie eliminują konieczność korzystania z haseł.