Hasła są pierwszą linią obrony przed nieautoryzowanym dostępem do Twoich zasobów. Czy jednak rzeczywiście istnieje konieczność ich regularnej zmiany? W tym tekście zastanowimy się dlaczego w dalszym ciągu pojawiają się takie zalecenia, omówimy bieżące trendy w tym zakresie i pokażemy, jak nowoczesne rozwiązania uwierzytelniania mogą zwiększyć bezpieczeństwo poprzez rozwiązanie problemu wynikającego z potrzeby ciągłego wymyślania nowych haseł. 

Historycznie, częsta zmiana haseł była sugerowana jako sposób na zmniejszenie ryzyka naruszenia danych logowania. Pomysł polegał na tym, że jeżeli dojdzie do kradzieży hasła, okno możliwości jego wykorzystania przez atakujących będzie ograniczone. Dlatego też firmy oraz twórcy platform online często wymuszały na użytkownikach regularną zmianę haseł co 30, 60 lub 90 dni.

Ewolucja praktyk związanych z bezpieczeństwem haseł

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymuszanie częstych zmian haseł może w wielu przypadkach paradoksalnie obniżyć bezpieczeństwo, ponieważ prowadzi do używania prostych i przewidywalnych wzorców. Zamiast wymyślania skomplikowanych haseł użytkownicy mogą wybrać wygodę i lekko modyfikować już istniejące kombinacje, czyli stosować tzw. recykling haseł (np. „Hasło1” zostanie zmienione na „Hasło2”). Hasła tego typu można stosunkowo łatwo łamać. 

Dlatego obecnie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa coraz cześciej zmieniają narrację. Na przykład, organizacja National Institute of Standards and Technology (NIST) znacznie uaktualniła swoje wytyczne, sugerując, że obowiązkowa zmiana haseł nie jest tak istotna, jak dotychczas sądzono. Zamiast tego eksperci zalecają skupianie się na sile i unikatowości haseł oraz stosowaniu uwierzytelniania wieloskładnikowego (ang. Multi-Factor Authentication – MFA). Silne hasła są zwykle długie i trudne do złamania, a MFA oferuje dodatkową warstwę bezpieczeństwa, wymuszając stosowanie drugiej formy weryfikacji tożsamości poza samym hasłem.

Zmieniać czy nie zmieniać?

Warto mieć świadomość, że mimo nowego podejścia ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w kwestii regularnego generowania nowych haseł, w dalszym ciągu istnieją krytyczne sytuacje, w których natychmiastowa zmiana jest konieczna: 

  • wyciek danych z usługi, z której korzystasz,
  • podejrzana aktywność na Twoich kontach online,
  • brak higieny cyfrowej – gdy korzystasz z hasła, które ewidentnie jest słabe lub jest stosowane w wielu różnych kontach online.

Jak nowoczesne rozwiązania uwierzytelniania zmieniają podejście do bezpieczeństwa 

Nowoczesne rozwiązania, takie jak platforma uwierzytelniania SecureAuth, zostały zaprojektowane w celu całościowej poprawie bezpieczeństwa w firmach. Pozwalają na zastosowanie rozbudowanych mechanizmów MFA oraz uwierzytelniania adaptacyjnego, co zmniejsza konieczność stosowania, a co za tym idzie ciagłego zmieniania haseł.

Eksperci stojący za platformą SecureAuth zadbali o to, by zwiększenie bezpieczeństwa nie odbywało się kosztem komfortu i wygody użytkowników. Rozwiązanie jest niemal przezroczyste dla pracowników firm, a ponadto w pełni integruje się z istniejącymi systemami – nawet tymi tworzonymi wewnętrznie przez firmowe działy IT. Technologia uwierzytelniania adaptacyjnego analizuje różne czynniki, takie jak stosowane urządzenia czy zachowanie użytkowników, co pozwala uzyskać dodatkową warstwę ochrony bez konieczności zmieniania haseł.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat rozwiązania SecureAuth, skontaktuj się z nami.

Źródło: https://www.secureauth.com/resources/why-do-i-have-to-change-my-password-every-30-60-90-days